Miło nam poinformować, że 25 maja, podczas Walnego Zgromadzenia Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów, pan prof. UŁ Marek Baran został wybrany jego nowym przewodniczącym. Rozpoczynająca się kadencja potrwa do 2022 roku.

Polskie Stowarzyszenie Hispanistów to najważniejsze ogólnopolskie towarzystwo działające na rzecz krzewienia wiedzy o języku, literaturze, kulturze i historii obszaru języka hiszpańskiego. Od ponad trzydziestu lat PSH upowszechnia znajomość języka hiszpańskiego, wspiera rozwój hispanistyki polskiej i popularyzuje jej dorobek w kraju i za granicą.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy, życząc jednocześnie dobrej, owocnej kadencji!

Studenckie Koło Naukowe „cHISPA”

SKN  cHISPA

SKN cHiSPA funkcjonuje od 2015 roku. Jego opiekunem naukowym jest
mgr Agnieszka Kruszyńska, a przewodniczącą Marta Wroniszewska.

Studenckie Koło Naukowe Filologii Hiszpańskiej „cHiSPA” podjęło w roku akademickim 2015/2016 następujące działania:

– w listopadzie 2015 roku odbyło się Walne Zebranie członków Koła w celu wyboru nowego Zarządu;

– w grudnia 2015 roku przeprowadzono rekrutację nowych członków Koła oraz spotkanie zapoznawcze;

– w styczniu 2016 roku członkowie Koła wzięli udział w Nocy z Filologią, promując kierunek Filologia Hiszpańska: przygotowali film i prezentację dotyczącą kierunku oraz warsztaty językowe i kulturowe;

– w lutym 2016 roku Koło zorganizowało filmowe spotkanie integracyjne;

– w kwietnia 2016 roku członkowie Koła współorganizowali spotkanie z podróżnikami i blogerami z Argentyny (hasidoungusto), z Flavio Bonelli i Diego Castañares;

– w kwietniu 2016 roku Koło przeprowadziło warsztaty dla młodzieży „Mózgologia, czyli naucz się uczyć!” oraz „¡Soy todo un artista!” w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki;

– w kwietniu 2016 roku przeprowadzono cykl warsztatów dla licealistów przygotowujących się do Olimpiady Języka Hiszpańskiego;

– w kwietniu przygotowano quizy dot. kinematografii hiszpańskiej dla licealistów przygotowujących się do konkursu „En el mundo del cine”;

– w maju 2016 roku współorganizowano spotkanie z ambasadorką Hiszpanii w Polsce (byłą ambasadorką na Kubie) Marzenną Adamczyk;

– w czerwcu 2016 roku zorganizowano konferencję naukową dla nastolatków Ted Ed-Club.

W roku 2017 w ramach koła „cHiSPA” zorganizowano w KFH warsztaty studenckie „Cuenta-cuentos” we współpracy z podobnym warsztatem działającym przy Universidad de Las Palamas de Gran Canaria. Efektem współpracy były wspólne występy obydwu warszatów, polegające na opowiadaniu Don Kichota (Universidad de Las Palamas de Gran Canaria: kwiecień 2017, Wydział Filologiczny UŁ: maj 2017). Wydarzenie było częściowo finansowane przez UŁ oraz Universidad de Las Palamas de Gran Canaria.