Między tangiem a flamenco: ze współczesnej perspektywy o relacjach między Półwyspem Iberyjskim a Ameryką Łacińską.

Koło naukowe studentów filologii hiszpańskiej HESPERIA działające przy Zakładzie Iberystyki na

Uniwersytecie Wrocławskim

serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konferencji:

Wrocław, 15 maja 2020

Niektóre wydarzenia, choć mogłyby wydawać się przeszłością, wywarły tak ogromny wpływ na historię ludzkości, że ich skutków doświadczamy i w dzisiejszym świecie. Najazd europejskich kolonizatorów na Amerykę Łacińską w 1600 roku nieodwracalnie połączył ze sobą losy Półwyspu Iberyjskiego i krajów Ameryki Łacińskiej. Z naukowego punktu widzenia kilkaset lat konkwisty doprowadziło do zderzenia niezwykle wyrazistych, a zarazem bardzo różniących się od siebie, cywilizacji i powstania nowych form kultury, zupełnie odmiennych od tych, które istniały wcześniej na obu kontynentach. Mimo zaistniałej fuzji, wystarczy chwila, aby dostrzec, jak bardzo kraj corridy i flamenco różni się od egzotycznej, rumem płynącej wyspy zwanej Kubą.

Podobne zróżnicowanie możemy dostrzec na płaszczyźnie językowej. Kolonizacja Ameryki Łacińskiej przyczyniła się do ogromnej ekspansji języków hiszpańskiego i portugalskiego, dzięki której nie tylko stały się one jednymi z najczęściej używanych języków na świecie, ale także wzbogaciły się o wiele zróżnicowanych etnolektów i dialektów. Różnorodność tych dwóch języków na poziomie leksyki i fonetyki jest tak ogromna, że użytkownicy języka hiszpańskiego pochodzący z Europy mogą mieć pewne trudności w zrozumieniu choćby jego argentyńskiej odmiany, która, jak mogłoby się wydawać, różni się od tej europejskiej jedynie pewnymi fonetycznymi odrębnościami.

Kultura i językoznawstwo to tylko dwa z wielu intrygujących kręgów tematycznych, które staną się podstawą do dyskusji podczas konferencji doktorancko-studenckiej koła naukowego “Hesperia”. Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału i zachęcamy do poszerzania oferty tematycznej o kolejne, ciekawe wątki, które obrazują zarówno dawne, jak i współczesne kontakty między Półwyspem Iberyjskim a jego dawnymi koloniami.

Przykładowa tematyka

• Wpływy hiszpańskie w kulturze krajów Ameryki Łacińskiej.
  • Analiza porównawcza folkloru, muzyki i tańca Hiszpanii oraz wybranych krajów Ameryki Łacińskiej.
  • Międzykontynentalny kontrast wierzeń i zwyczajów wybranych krajów.
  • Różnorodność języka portugalskiego w Portugalii i Brazylii.
  • Motywy latynoamerykańskie w literaturze hiszpańskiej i portugalskiej.
  • Historia jako wspólne dziedzictwo Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.
  • Współczesne kontrasty polityczne wybranych krajów Ameryki Łacińskiej.
  • Powiązania w biznesie: charakterystyka wybranych firm hiszpańskolatynoamerykańskich.
  • Wizerunek Hiszpanów w krajach Ameryki Łacińskiej.

Informacje:

Termin konferencji: 15 maja 2020 roku.

Początek rejestracji uczestników został przewidziany na godzinę 8:00, natomiast rozpoczęcie obrad zaplanowano na godzinę 9:00.

Miejsce obrad: Instytut Filologii Romańskiej, pl. Nankiera 4, 50-140 Wrocław

Język konferencji: hiszpański

Organizatorzy konferencji:

Koło Naukowe Studentów Filologii Hiszpańskiej

“HESPERIA”

Zgłoszenia:

Aby wziąć udział w konferencji, należy przesłać abstrakt referatu naukowego (maksymalnie do 300 znaków) w terminie nieprzekraczającym dnia 10.04.2020r. na adres mailowy kn.hesperia@gmail.com wraz z załączonym dokumentem ws. RODO.

Potwierdzenie uczestnictwa w konferencji otrzymają Państwo do dnia 30.04.2020r.